Dywan w pokoju dziecięcym

W królestwie małego brzdąca nie może zabraknąć miłego dywanu, który uprzyjemni czas spędzony na podłodze i zapewni amortyzację w razie upadku. To również znakomity element dekoracyjny- dobrze dobrany dywan podkreśli styl pokoju i sprawi, że pomieszczenie od razu stanie się bardziej przytulne. Jak wybrać dywan właściwy dla dziecka spomiędzy tak wielu dostępnych modeli.

Przede wszystkim dobierzmy odpowiednią kolorystykę, która współgrać będzie z naszym wnętrzem. Jeśli pokój dziecięcy pomalowany jest na jasne kolory, możemy zachować monochromatyzm i zakupić dywan w podobnym, delikatnym kolorze. Nie jest to jednak zbyt praktyczne rozwiązanie, bo maluchy mają tendencję do rozrzucania jedzenia, a na jasnej tkaninie plamy będą bardziej widoczne. Unikajmy jednak bardzo ciemnych kolorów takich jak granat, szarość, brąz- one po prostu nie pasują do pokoju dziecka, a poza tym optycznie zmniejszają wnętrze. Aby ożywić pomieszczenie, wybierzmy dywan w jaskrawych, mocnych barwach, które będą pasować np. do uchwytów szafy lub pudeł z zabawkami.

W pokoju brzdąca możemy zaszaleć ze wzorami, które przyciągną jego uwagę i umilą zabawy podłogowe. Dla mniejszych dzieci idealnie się sprawdzą wzory przedstawiające ulice, plan miasta, korytarze. Taki dywan dostarczy maluchowi ogrom zabawy- będzie mógł na nim jeździć samochodzikiem lub poruszać się swoimi zabawkami wśród krętych ścieżek. Dla dzieci, które mają już swoje pierwsze zainteresowania i ulubione postaci, wybierzmy dywan z ich ukochanym motywem. Miejmy jednak na uwadze, że gust dziecka się szybko zmienia i taki dywan nie posłuży zbyt długo.

Równie ważne jak dobór koloru jest wybór właściwego materiału. Dla dzieci, a w szczególności dla alergików polecane są dywany polipropylenowe. Imitują one przyjemną w dotyku wełnę, ale są bardziej wytrzymałe i nie przyciągają kurzu. Pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu i praniu. Długość włosia odgrywa również istotną rolę. Aby umożliwić malcowi zabawę na dywanie, a sobie ułatwić jego sprzątanie z okruchów po jedzeniu, kupmy dywan o krótkim włosiu.