Praktyczny i estetyczny dywan – proste wskazówki do niełatwego wyboru

Dla każdego domownika posiadanie dywanu ma inne znaczenie. Jedni chcą uzyskać nim nietypowy – wręcz artystyczny – efekt. Inni biorą pod uwagę jego praktyczne funkcje i własną wygodę. Bez względu na to, co chce się osiągnąć dodaniem dywanu do pomieszczenia, przed zakupem warto pokierować się uniwersalnymi i prostymi, ale bardzo przydatnymi wytycznymi. 

Jaki dywan jest najbardziej uniwersalny? Co wybrać, gdy jest się niezdecydowanym? 

Biorąc pod uwagę wielość czynników wpływających na wybór odpowiedniego dywanu, a na indywidualnych preferencjach kończąc, trudno jest przedstawić jeden typ, który zadowala wszystkich. W końcu sklepowe działy pękają w szwach, oferując różne wzory, rozmiary, materiały, które nierzadko są przeznaczone dla konkretnego pomieszczenia. Mając na uwadze to, jak wygląda przeciętne mieszkanie, można jednak pokusić się o stwierdzenie, że dywany o prostokątnym kształcie są jednymi z częściej wybieranych. Do salonu i sypialni sprawdzają się głównie te o wymiarach 2 na 3 metry. Zatem, jak wybrać dywan 200×300, biorąc pod uwagę konkretne czynniki? Na początek warto odpowiedzieć sobie na ogólne pytania np.: 

– czy w domu są dzieci, 

– czy w mieszkaniu są zwierzęta, 

– czy domownicy są alergikami, 

– jaka kwota jest planowana na zakup dywanu. 

Są to istotne kwestie. W przypadku bycia rodzicem warto zadbać o szczególne bezpieczeństwo. Niwelowaniem zagrożeń może być wybór dywanu z antypoślizgowym spodem – istotny element podczas zabaw najmłodszych. Posiadanie zwierzaka również ma niemały wpływ na późniejszy komfort mieszkania. Dywany ze sztucznych włókien są wygodniejsze pod względem utrzymania ich w czystości. Są również bardziej odporne na uszkodzenia niż naturalne materiały. Poza tym, te drugie mogą uczulać wrażliwych członków rodziny (np. dywany wełniane). Typ włókna wpływa również na cenę. Jeśli więc nie chce się wydawać majątku na dywan, lepiej typować w sztuczne materiały (np. polipropylen). Na końcu pozostaje kierować się już tylko swoim gustem, by nowy nabytek cieszył oko domowników. 

Mała zmiana czy efekt WOW? 

Dywan potrafi zupełnie odmienić wnętrze lub też nieznacznie podkreślić konkretne walory pomieszczenia. To, jak będzie się prezentował, zależy głównie od tego, jaki cel ma być osiągnięty – i właśnie to warto wiedzieć wybierając daną wykładzinę. Efekt sporej odmiany może dać dywan o kontrastowym kolorze w stosunku do reszty elementów. Przykładowo, połączenie jasnych ścian i białych mebli z czarnym dywanem może ciekawie ożywić nudne wnętrze. Bardziej odważnym krokiem jest sięgnięcie po wyraziste barwy – np. pomarańczowy dywan do czarnych mebli. Efektu spójności i harmonii może dodać dywan kolorystycznie zgrany z zasłonami, poduszkami czy tapetą. Jeśli dywan miałby dodać wnętrzu przytulności (szczególnie pożądany efekt w sypialni lub pokoju dziecięcym), warto pokusić się o zakup tzw. włochacza, który miękkością wręcz zachęca do chodzenia boso po mieszkaniu. Dywan tego typu nadaje się także do ułożenia pod łóżkiem, dzięki czemu poranne wstawanie staje się przyjemniejsze. 

Czy dywan może odmienić wnętrze? Na pewno może wiele zdziałać. To, czy będzie walorem estetycznym, czy tylko praktycznym zależy od osobistych wyborów.